Jdi na obsah Jdi na menu
 


  Krátkosrstá kolie


země původu:  Severní Anglie a Skotsko


původní využití:  ovčácký a honácký pes


povaha:  Kolie jsou veselé, velmi inteligentní, pracovité, energické, společenské, citlivé a přítulné. Nikdy nejsou nervózní nebo agresivní. Působí důstojně. Pozorně sledují, co se děje v jejich okolí a výtečně hlídají. Kolie se silně upínají na svého pána. Dobře vycházejí s jinými domácími zvířaty a jinými psy. K dětem se obvykle chovají mile a tolerantně, se zřetelným sklonem je ochraňovat. Přátele rodiny vítají. Vůči neznámým lidem, především když nikdo není doma, jsou kolie ostražité a energicky brání své teritorium. Neštěkají ale zbytečně.


výchova:  Kolie se učí rychle a ráda. Ochotně plní přání svého pána. Nejlepších výsledků dosáhnete, využijete-li intonaci hlasu k pochvale. Kolie je velmi citlivý pes, tvrdá výchova není v žádném případě vhodná. Zdařilé zespolečenštění již malého štěněte je důležité. Vyroste z něj pak vyrovnaný a radostný pes, který vyrovnaně reaguje na rozličné vjemy a situace.

Kolie potřebuje mnoho pohybu. Miluje pravidelné delší procházky, ráda si hraje s míčkem, aportuje a dovádí bez vodítka. Jako dospělá může běhat vedle kola. Velkou výhodou tohoto plemene je, že nemá sklony k samostatným potulkám. Je značně věrné svému domácímu území a na procházkách se drží svého pána. Doma se chová klidně. Plemeno se také skvěle uplatňuje ve psích sportech a různých formách poslušnosti. Využít se dá také jako záchranářský nebo slepecký pes.Standard

oficiální překlad: Collie smooth - standard č.296/19.10.1988/D


tělo:  Tělo kolie je delší než její výška. Hřbet je rovný a pevný, bedra jsou mírně klenutá. Hruď je hluboká a široká, žebra jsou dobře klenutá. Ocas sahá nejméně k hlezenním kloubům. Je nošen dolů se špičkou mírně ohnutou vzhůru. Při chůzi se mírně zvedá, nikdy však není zakroucený nad hřbetem. Končetiny jsou rovné, lokty dobře přiléhají. Kolie má oválné, kompaktní tlapky. Mohutný svalnatý krk je středně dlouhý a mírně klenutý. Pohyb je lehký.


hlava:  Bystrý a živý výraz je u krátkosrstých kolií velmi důležitý. Hlava má tvar tupého klínu, lebka je plochá. Směrem dopředu se hlava postupně zužuje, lícní kosti nevystupují. Temeno hlavy a hřbet nosu jsou z bočního pohledu rovnoběžné. Nos je zakulacený, vždy černý. Stop ve výši očí je mírný, ale patrný. Tlama a lebka dosahují stejné délky. Uši jsou pevné. Zbystří-li pes pozornost, uši napřímí, špičky však zůstávají překlopené dolů. V klidu stáčí pes uši dozadu. Oči mandlového tvaru nesmějí být příliš malé. V hlavě jsou umístěny šikmo a mají inteligentní a dobromyslný výraz. Barva očí u kolií sobolí (zlaté) barvy a u trikolorních je vždy hnědá. Jen varianty blue merle mohou mít (jedno nebo obě, celé nebo částečně) modré nebo modře skvrnité oči. Kolie má úplný chrup, skus je nůžkový.


kohoutková výška:  Psi dosahují výšky 56 - 61 cm, feny měří 51 - 56 cm.


hmotnost:  Psi váží asi 20,5 - 29,5 kg, feny přibližně 18 - 25 kg.


srst:  Krátkosrstá kolie má krátkou, těsně přiléhající srst. Krycí srst je drsná, podsada velmi hustá. Srst nesmí být trimovaná ani stříhaná. Potřebuje pravidelné kartáčování a česání. Vhodným nástrojem je hřeblo. Tyto kolie totiž ztrácejí dosti chlupů i mimo období línání. Při nedostatečné péči se mohou vytvářet zplstnatělé plotny. Drápy se udržují krátké.


barvy:  Kolie se vyskytuje v sobolí (zlaté) barvě kombinované s bílou, jako trikolorní nebo blue merle. Sobolí barva zahrnuje škálu odstínů od světle zlaté až po tmavě mahagonovou a rezavou. Vybledlá slámová nebo smetanová barva se považují za velmi nežádoucí. Trikolorní kolie je z převážné části čistě černá s tříslovými znaky na tlapkách i na hlavě a s bílými znaky. Zrzavý nádech srsti je zde vysoce nežádoucí. Kolie blue merle je převážně stříbřitě modrá, černě tečkovaná a žíhaná. Tříslové znaky na hlavě této varianty se oceňují, nejsou však povinné. Velké černé plotny v plášti a nazrzlý odstín srsti jsou nežádoucí. Kolie mohou mít typické bílé znaky: zcela nebo částečně bílý límec, bílou přední část těla (často hruď a břicho), bílé končetiny a tlapky i bílou špičku ocasu. Přípustná je i bílá lysinka.

______________________________________

Breed standard The Kennel Club 1984 (FCI 296)
Collie Smooth


General appearance:  Appears as gifted with intelligence, alertness and activity. Stands with dignity governed by perfect anatomical formation, with no part out of proportion, giving appearance of working capability.

Characteristics:  Physical structure on lines of strength and activity, free from cloddiness and with no trace of coarseness. Expression, most important. In considering relative values, it is obtained by perfect balance and combination of skull and foreface, size and shape, colour and placement of eye, correct position and carriage of ears.

Temperament:  Gay and friendly, never nervous nor aggressive.

Head and skull:  Head properties of great importance, must be considered in proportion to the size of dog. Viewed from front or side, head resembles a well blunted, clean wedge, being smooth in outline. Skull flat. Sides taper gradually and smoothly from ears to end of black nose, without prominent cheekbones or pinched muzzle. Viewed in profile, top of skull and top of muzzle lie in two parallel straight lines of equal length divided by a slight but perceptible stop or break. A mid-point between inside corner of eyes (which is the centre of a correctly placed stop) is centre of balance in length of head. End of smooth, well-rounded muzzle blunt, never square. Under-jaw strong, clean cut. Depth of skull from brow to underpart of jaw never excessive (deep through). Nose always black.

Eyes:  Very important feature, giving sweet expression. Medium size (never very small), set somewhat obliquely, of almond shape and dark brown in colour, except in the case of blue merles when eyes are frequently (one or both, or part of one or both) blue or blue flecked. Expression full of intelligence, with quick, alert look when listening.

Ears:  Moderately large, wider at base, and placed not too close together nor too much on the side of the head. When in repose carried thrown back, but when alert brought forward and carried semi erect, that is, with approximately two thirds of the ear standing erect, top third tipping forward naturally, below the horizontal.

Mouth:  Teeth of good size, jaws strong with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. upper teeth closely overlapping lower teeth and set square to the jaws.

Neck:  Muscular, powerful, of fair length, well arched.


Forequarters:  Shoulders sloping and well angulated. Forelegs straight and muscular, neither in nor out at elbows, with a moderate amount of bone. Forearm somewhat fleshy, pasterns showing flexibility without weakness.

Body:  Slightly long compared with height, back level and firm with slight rise over loins; ribs well sprung; chest deep and fairly broad behind the shoulders.

Hindquarters:  Hindlegs muscular at thighs, clean and sinewy below, with well bent stifles. Hocks well let down and powerful.

Feet:  Oval soles well padded. Toes arched and close together. Hindfeet slightly less arched.

Tail:  Long with bone reaching at least to hock joint. To be carried low when quiet but with a slight upward swirl at tip. May be carried gaily when excited, but never over the back.

Gait / movement:  Distinctly characteristic of the breed. A sound dog is never out at the elbow, yet moves with front feet comparatively close together. Plaiting, crossing or rolling are highly undesirable. Hindlegs, from hock joint to ground, when viewed from rear, parallel. Hindlegs powerful and full of drive. Viewed from the side, action is smooth. A reasonably long stride is desirable and should be light and appear quite effortless.

Coat:  Short, flat topcoat of harsh texture, with a very dense undercoat. Not trimmed or clipped.

Colour:  Three recognised colours: Sable and White, Tricolour and Blue Merle.
Sable: any shade from light gold to rich mahogany or shaded sable. Light straw or cream colour is highly undesirable.
Tricolour: predominantly black with rich tan markings about the legs and head. A rusty tinge in top coat is highly undesirable.
Blue Merle: predominantly clear, silvery blue splashed and marbled with black. Rich tan markings preferred but absence should not be penalised. Large black markings, slate colour or rust tinge to top or undercoat are highly undesirable.
All above may carry typical white collie markings to a greater or lesser degree. Following markings are favourable: white collar, full or part, white front, legs and feet, white tail tip. A blaze may be carried on muzzle or skull, or both.

Size:  Height: dogs 56 - 61 cms (22 - 24 ins) at shoulder; bitches 51 - 56 cms (20 - 22 ins) at shoulder. Weight: dogs 20.5 - 29.5 kgs (45 - 65 lbs); bitches 18 - 25 kgs (40 - 55 lbs)

Faults:  Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault is considered should be in exact proportion to its degree.

Note:  Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Beekeeper

(Svetlanabxh, 13. 2. 2021 18:45)

urenrjrjkvnm

Díki

(Nikolpik, 16. 3. 2010 21:33)

Děkuju jsou NÁDHERNÁ!!!!!!!

pěkné :-)

(Bohemia Elenor, 15. 3. 2010 11:19)

Necháváme tu pár obtisklích tlapek :-). Děkujeme za návštěvu u nás na stránkách a za pěkný vzkazík. Štěňátka už jsou nasvětě :-) a je jich hned deset :-)